Galeria

teatr2
Teatr Łaźnia Nowa.
zalew
Zalew to sztuczny zbiornik, który został oddany do użytku w 1957 roku.

W 1998 roku
w wyniku współpracy Hospicjum św. Łazarza z brytyjską fundacją
Marie Curie Cancer Care powstała polska wersja Great Daffodil Appeal czyli akcja Pola Nadziei.
Pierwsze w Polsce Hospicjum św. Łazarza powstała w Nowej Hucie w 1996 roku.
Znajduje się obok kościoła Arka Pana na ulicy Fatimskiej.
finał
W 2016 roku po raz pierwszy w Nowej Hucie odbył się finał Orlen Mistrzostw Polski w piłce plażowej. Po raz drugi gościliśmy finalistów w 2018 roku. Rozgrywki odbywały się na boiskach nad Zalewem.
dom3
W 2016 roku w Nowohuckim Domu Kultury została otwarta Galeria Beksińskiego.
Zbiory to depozyt państwa Anny i Piotra Dmochowskich z Paryża.
Staw przy ulicy Kaczeńcowej. Od 2007 użytek ekologiczny, aby chronić rzadkie gatunków zwierząt. Nad dawnym stawem dworskim rosną drzewa, które są pomnikami przyrody.
Na parterze tego boku działa najstarsza w Nowej Hucie restauracja „Stylowa. Powstała w 1956 roku.
Od 1950 do 1957 roku na każdym osiedlu, w wybranych budynkach były budowane piwniczne schrony przeciwlotnicze. Stropy nad nimi były żelbetonowe, miały drzwi gazoszczelne oraz instalację wentylacyjną. Na zdjęciu czerpnia powietrza.
Dawne kino Świt
Kino Świt zostało otwarte w 1953 roku. Miało dwie sale małą i dużą. Działało do 2002 roku. Obecnie dawną salę kinową zajmuje supermarket Tesco, a pozostałe są wynajmowane.

Plac przy poczcie na os. Willowym nosił kiedyś imię przodownika pracy Piotra Ożańskiego. Był to pierwszy „rynek” Nowej Huty. W przeciwieństwie do Placu Centralnego, który pełnił głównie funkcje komunikacyjne na początku lat 50-tych XX wieku odbywały się tu spotkanie, tańce, manifestacje.
Pomnik Solidarności został postawiony w 199 roku na terenie Huty im. Sendzimira obok walcowni zgniatacz, gdzie mieściło się również małe muzeum. W 2005 roku przeniesiono go na plac Centralny.
Na os. Zielonym od 1974 roku działa cukiernia Jerzego Bieniaka. Można tu kupić najlepsze pączki w Nowej Hucie o czym świadczy stojąca kolejka.
dom2
Dawny zakładowy Dom Kultury. Powstał w 1953 roku. Obecnie Dom Kultury im Norwida. Posiada jedyne czynne kino w Nowej Hucie – Sfinks.
nck
Nowohuckie Centrum Kultury zaczęto budować w latach 80. XX wieku. Zostało oddane do użytku dopiero w 1993 roku. Prowadzi kursy dla dzieci i młodzieży, dorosłych. Organizuje imprezy, wystawy.
Nazwy osiedli starej części Nowej Huty

Łąki nowohuckie

Łąki nowohuckie

W 2003 roku Łąki Nowohuckie stały się użytkiem ekologicznym. Ochroną objęto obszar 57,17 ha, który jest fragmentem pradoliny Wisły będącym ostoją chronionych gatunków roślin i zwierząt. Znalazły się tu: łąki o różnym stopniu uwilgotnienia.
We wschodniej części obszaru, pośród rozległego trzcinowiska znajduje się oczko wodne, pogłębione i powiększone w roku 2015.
Z uwagi na występowanie licznych populacji motyli: modraszka telejusa (Phengaris teleius), modraszka nausitousa (P. nausithous), czerwończyka fioletka (Lycaena helle) i czerwończyka nieparka (L. dispar) obszar Łąk Nowohuckich włączono do europejskiej sieci Natura 2000, wyznaczając w 2011 roku obszar o znaczeniu dla Wspólnoty Łąki Nowohuckie PLH120069, o powierzchni 59,75 ha.
Obok ww. gatunków motyli, przedmiotem ochrony w obszarze są ekstensywnie użytkowane niżowe łąki świeże. Występowanie motyli z rodziny modraszkowatych uzależnione jest od obecności roślin żywicielskich dla gąsienic, a w przypadku modraszka telejusa i modraszka nausitousa także od występowania odpowiednich gatunków mrówek z rodzaju wścieklica (Myrmica sp.). Gąsienice czerwończyka fioletka żerują na rdeście wężowniku, który występuje bardzo licznie w obszarze Łąk Nowohuckich; gąsienice modraszków: telejusa i nausitousa żerują na krwiściągu lekarskim (Sanguisorba officinalis), który występuje licznie w obrębie łąk świeżych i wilgotnych; gąsienice czerwończyka nieparka żerują głównie na szczawiu lancetowatym (Rumex hydrolapathum), którego stanowiska znajdują się w obrębie rowów melioracyjnych przecinających obszar.

Łąki utrzymuje Miasto Kraków. Początkowo opiekowała się Fundację Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie, a obecnie Zarząd Zieleni Miejskiej.
Najistotniejsze zagrożenia związane są z degeneracją zbiorowisk łąkowych i zanikiem populacji chronionych gatunków motyli z rodziny modraszkowatych, dlatego koniczne jest koszenie łąk, aby zatrzymać ekspansję gatunków niepożądanych (trzciny pospolitej, nawłoci kanadyjskiej). Ważne jest również, aby nie niszczyć kopców mrówek wścieklic (Myrmica spp.), w których rozwijają się ostatnie stadia larwalne modraszka telejusa i modraszka nausitousa – wysokość koszenia powinna wynosić minimum 15 cm, a samo koszenie w płatach z krwiściągiem lekarskim powinno być wykonywane późną jesienią (od połowy września).
Populacje modraszków, w szczególności czerwończyka fioletka, na terenie łąk nowohuckich mogą należeć do najliczniejszych w Krakowie.

na podstawie pracy Kierunki rozwoju i zarządzania terenami zieleni w Krakowie na lata 2017-2030. Aneks II: Ochrona przyrody. Opracował zespół ekspertów pod kierunkiem mgr inż. M. Mydłowskiego Kraków, 2016