


W 1998 roku
w wyniku współpracy Hospicjum św. Łazarza z brytyjską fundacją
Marie Curie Cancer Care powstała polska wersja Great Daffodil Appeal czyli akcja Pola Nadziei.

Znajduje się obok kościoła Arka Pana na ulicy Fatimskiej.


Zbiory to depozyt państwa Anny i Piotra Dmochowskich z Paryża.




Kino Świt zostało otwarte w 1953 roku. Miało dwie sale małą i dużą. Działało do 2002 roku. Obecnie dawną salę kinową zajmuje supermarket Tesco, a pozostałe są wynajmowane.






Łąki nowohuckie

W 2003 roku Łąki Nowohuckie stały się użytkiem ekologicznym. Ochroną objęto obszar 57,17 ha, który jest fragmentem pradoliny Wisły będącym ostoją chronionych gatunków roślin i zwierząt. Znalazły się tu: łąki o różnym stopniu uwilgotnienia.
We wschodniej części obszaru, pośród rozległego trzcinowiska znajduje się oczko wodne, pogłębione i powiększone w roku 2015.
Z uwagi na występowanie licznych populacji motyli: modraszka telejusa (Phengaris teleius), modraszka nausitousa (P. nausithous), czerwończyka fioletka (Lycaena helle) i czerwończyka nieparka (L. dispar) obszar Łąk Nowohuckich włączono do europejskiej sieci Natura 2000, wyznaczając w 2011 roku obszar o znaczeniu dla Wspólnoty Łąki Nowohuckie PLH120069, o powierzchni 59,75 ha.
Obok ww. gatunków motyli, przedmiotem ochrony w obszarze są ekstensywnie użytkowane niżowe łąki świeże. Występowanie motyli z rodziny modraszkowatych uzależnione jest od obecności roślin żywicielskich dla gąsienic, a w przypadku modraszka telejusa i modraszka nausitousa także od występowania odpowiednich gatunków mrówek z rodzaju wścieklica (Myrmica sp.). Gąsienice czerwończyka fioletka żerują na rdeście wężowniku, który występuje bardzo licznie w obszarze Łąk Nowohuckich; gąsienice modraszków: telejusa i nausitousa żerują na krwiściągu lekarskim (Sanguisorba officinalis), który występuje licznie w obrębie łąk świeżych i wilgotnych; gąsienice czerwończyka nieparka żerują głównie na szczawiu lancetowatym (Rumex hydrolapathum), którego stanowiska znajdują się w obrębie rowów melioracyjnych przecinających obszar.

Łąki utrzymuje Miasto Kraków. Początkowo opiekowała się Fundację Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie, a obecnie Zarząd Zieleni Miejskiej.
Najistotniejsze zagrożenia związane są z degeneracją zbiorowisk łąkowych i zanikiem populacji chronionych gatunków motyli z rodziny modraszkowatych, dlatego koniczne jest koszenie łąk, aby zatrzymać ekspansję gatunków niepożądanych (trzciny pospolitej, nawłoci kanadyjskiej). Ważne jest również, aby nie niszczyć kopców mrówek wścieklic (Myrmica spp.), w których rozwijają się ostatnie stadia larwalne modraszka telejusa i modraszka nausitousa – wysokość koszenia powinna wynosić minimum 15 cm, a samo koszenie w płatach z krwiściągiem lekarskim powinno być wykonywane późną jesienią (od połowy września).
Populacje modraszków, w szczególności czerwończyka fioletka, na terenie łąk nowohuckich mogą należeć do najliczniejszych w Krakowie.
na podstawie pracy Kierunki rozwoju i zarządzania terenami zieleni w Krakowie na lata 2017-2030. Aneks II: Ochrona przyrody. Opracował zespół ekspertów pod kierunkiem mgr inż. M. Mydłowskiego Kraków, 2016