„ I kobiety pisały historię tej ziemi…”

Wielu osobom czerwony goździk kojarzy sie z czasami PRL i symbolem sztampowego traktowania Dnia Kobiet. Ten goździk, który-jak się wydaje-przeżywa renesans, stał się swoistym logo Międzyszkolnego Konkursu „Oblicza Nowej Huty” zorganizowanego przez Zespół Szkół Elektrycznych nr 2 w Krakowie.
Tak jak poprzednio, także i w tym roku, konkursowi przyświecały trzy cele:
-Popularyzacja wiedzy o regionie i społeczeństwie, jego historii, gospodarce i dziedzictwie kulturowym, -Budowanie poczucia odpowiedzialności za miejsce, w którym żyjemy,
-Rozwijanie pasji poznawczej i zainteresowań uczniów, doskonalenie ich umiejętności pracy w zespole.
W tej edycji konkursu tematem przewodnim były … kobiety – stąd podtytuł: „I kobiety pisały historię tej ziemi”.
Organizatorom konkursu nie chodziło o to, aby uczniowie (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne) uczyli się życiorysów na pamięć, ale potrafili określić, w jakim okresie historycznym kobiety żyły, kim były, co je wiąże z Nową Hutą.
Przygotowujący się do konkursu mogli skorzystać z materiałów zamieszczonych na stronach internetowych www.nh.elektryk2.i356.pl utworzonych przez organizatora (p. Jadwigą Jurczyk – Motyl bibliotekarz/historyk), chociaż „wybór postaci jest raczej związany z dostępnością materiałów niż z określeniem ważności danej osoby”.
Jakie kobiety „pisały historię tej ziemi”?
Wspaniałe, sławne, mniej znane, zapomniane, często niedoceniane. W tym (niemałym) gronie znalazły się postacie historyczne (np. Królowa Bona, królewna Wanda), nauczycielki (np. Jadwiga Hauser), właścicielki dworów (np. Maria Burzyńska), pisarki (np. Maria Dąbrowska). Uczestnicy konkursu musieli wykazał się wiedzą o tajemniczej „pięknej Zośce” czy wierszach Wisławy Szymborskiej o Nowej Hucie. Trzyosobowe druzyny rywalizowały ze sobą w dwóch etapach (część pisemna i część ustna). W przewie między etapami odbyła się prezentacja prac konkursu fotograficznego „Kobiety Nowej Huty” (organizatorem tej części konkursu był p. Eugeniusz Krawczyk). Po zakończeniu etapu drugiego zawodnicy mogli zregenerował swój organizm strawą dla ciała (poczęstunek) i ducha (możliwośc obejrzenia krótkiego filmu dokumentalnego o najmłodszej dzielnicy Krakowa – Nowej Hucie).
Zregenerowani, odstresowani uczestnicy zmagał i ich opiekunowie mogli z satysfakcją odebrał dyplomy z rąk dyrektora Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 2 w Krakowie pana Jerzego Kołakowskiego i jury (Maria Lempart- przedstawiciel Muzeum Miasta Krakowa , Oddział Nowa Huta; Andrzej Kowalik – radny dzielnicy XVIII; Barbara Młyńczak – nauczyciel Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 2 w Krakowie).
Śmiało można powiedzieć, że uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą.
Najlepiej zaprezentowały się następujące grupy (11 zespołów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Nowej Huty):
1. miejsce : Gimnazjum Nr 49, os. Słoneczne (Patryk Miętka, Karol Eliasz, Paweł Zieliński)
2. miejsce: Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 2 os. Spółdzielcze (Piotr Misuda, Krzysztof Jurak, Szymon Duda
3. miejsce: Zespół Szkół Elektrycznych Nr 2 os. Szkolne 26 (Jakub Pietruszewski, Grzegorz Wikera, Bartłomiej Pater)
Uhonorowano także autorów najlepszych zdjęć w konkursie fotograficznym:
1. miejsce: Mateusz Bieniek
2. miejsce: Marcin Wawrzeń
3. miejsce: Kamil Wajda, Mariusz Korczyński
Młodzi miłośnicy Nowej Huty wrócili do swoich szkół bogatsi nie tylko o doświadczenia i nowe znajomości – zwycięzcy otrzymali dzięki sponsorom (np. MPWiK, ZSE Nr2) nagrody rzeczowe (np.: odtwarzacz DVD, pendrive).
Organizatorzy konkursu (10 kobiet ! ) nie zapomnieli, że 8 marzec to dzień niezwykły – wszystkim paniom złożono życzenia i wręczono kwiaty – czerwony goździk.